Cviky na pánevní dno dle L. Mojžíšové
Ludmila Mojžíšová (1932 Užhorod–1992 Praha) byla zdravotní sestra, která se zabývala léčbou a prevencí funkčních poruch pohybového aparátu vrcholových sportovců. Navrhla sérii cviků a postupů, kterými původně úspěšně léčila bolesti zad. Později se ukázalo, že její metoda vyřešila i problémy s dlouhodobou neplodností u některých žen, které k ní docházely. Používání jejích principů se velmi rozšířilo a dodnes se běžně využívá v lékařské praxi.
Při léčbě a terapii dle Mojžíšové se cvičení zaměřuje především na svaly pánevního dna. Důsledné cvičení vám tak kromě potíží s otěhotněním, únikem moči nebo bolestivou menstruací pomůže i při bolestech hlavy, zad nebo žeber. Přečtěte si, k čemu všemu metoda slouží a jak vypadají jednotlivé cviky.
Kdy mohou pomoci cviky podle Mojžíšové:
léčba ženské a mužské funkční neplodnosti,
opakované potraty,
inkontinence u žen,
bolestivý a nepravidelný menstruační cyklus,
bolesti při pohlavním styku,
problémy při dosažení orgasmu,
bolesti zad,
bolesti kyčlí a kostrče,
bolesti hlavy a krční páteře,
blokáda žeber a páteře,
skolióza u dětí mladších 15 let,
a další.
Cviky na posílení pánevního dna podle Mojžíšové
Sestava cviků podle Ludmily Mojžíšové není obtížná a snadno ji odcvičíte doma. Pro začátek je vhodné naučit se cviky provádět pod odborným dohledem zkušeného fyzioterapeuta, který nastaví sestavu cviků přímo pro vás. Pro správné fungování metody pak musíte dodržovat přesné pořadí navržených cviků a ty pravidelně opakovat.
Co budete ke cvičení potřebovat?
Vyberte si místo, které bude klidné a bude vám pro cvičení příjemné. Zajistěte si tolik prostoru, abyste vleže na zemi mohli pohodlně natáhnout nohy a ruce. Z pomůcek budete potřebovat pouze podložku na cvičení, můžete použít speciální podložku na jógu, nebo klasickou karimatku. Zvládnete to ale i bez ní. Zvolte si pohodlné oblečení, které vás nebude škrtit a limitovat v pohybu.
Jak na jednotlivé cviky?
1. Uvolnění v oblasti křížokyčelních skloubení
Položte se na podložku v leže na záda s pokrčenýma, maximálně rozkročenýma nohama, Ruce rozpažte. Kolena pokládejte střídavě dovnitř k podložce. Opakujte na každou stranu 10-15x.
2. Podsazování pánve
Položte se na podložku vleže na záda s pokrčenýma nohama, s šířkou chodidel o málo více než na šířku pánve. S nádechem proveďte maximální stisk hýžďových svalů a s výdechem pokračujte do podsazení pánve. Dbejte na přitisknutí bederní páteře k podložce. Opakujte 10-15x.
3. Uvolnění bederní páteře a křížokyčelních skloubení
V lehu na břiše pokrčte levou nohu, pánev přitiskněte co nejvíc k podložce. Koleno přitáhněte co nejvíc vzhůru do úrovně pravého úhlu mezi trupem a stehnem. Následně přitáhněte koleno rukou co nejvýš. Celou sestavu příjemně prodýchejte. Opakujte 10-15x.
4. Uvolnění v bederní oblasti páteře a křížokyčelního skloubení
Položte se na podložku v leže na záda s pokrčenýma nohama. Uchopte kolena, stáhněte hýždě a s nádechem tlačte kolena do dlaní. S výdechem přitáhněte kolena k hrudníku. Hlavu a hrudník nezvedejte. Pokuste se přitáhnout bradu ke krku a dotýkat se týlem podložky. Opakujte 10-15x.
5. Protažení páteře
Položte se na podložku vleže na záda, vzpažte ruce. S nádechem vytáhněte trup do délky – paže a nohy na opačnou stranou. S výdechem uvolněte. Dále opakujte s vytažením nejdřív pravých končetin a následně levých. Zakončete vytažením pravé horní a levé dolní končetiny a naopak.
Ošetření svalů pánevního dna odborníkem
Součástí metody Ludmily Mojžíšové je i přímé ošetření svalů pánevního dna a kostrče prováděné odborníkem. Mobilizace se provádí prstem skrze konečník, protažením a promasírováním příslušných svalů. Ne u každého pacienta je mobilizace per rectum nutná, záleží na nastavení předchozího cvičebního plánu, průběhu a úspěšnosti léčby. Pro dosažení nejlepších výsledků léčby doporučujeme vždy cvičení s odborným terapeutem. Fyzioterapeut během návštěv identifikuje a ruší místa blokády a napětí v těle, které ovlivňují funkci pánevních orgánů.