Léčba inkontinence
Únik moči dnes nepředstavuje zdaleka takové tabu jako za dob minulých a pravděpodobně nenarazíte na lékaře, který by nebyl schopen vám poradit, případně vás odeslat na příslušné pracoviště. Léčba inkontinence dnes navíc čítá opravdu široké množství možností, které dokážou obtíže úplně odstranit, nebo je alespoň zmírnit na únosnou mez.
Nutno podotknout, že při léčbě inkontinence vždy záleží na příčinách, ale nejdůležitím faktorem zůstává čas. Čím dříve se s obtížemi obrátíte na lékaře, tím úspěšnější bude léčba. Proto doporučujeme nečekat, až se projevy inkontinence stanou nesnesitelnými, ale požádat o pomoc svého lékaře již při prvních projevech.
Jak probíhá vyšetření?
Před zahájením léčby je nutné důkladné vyšetření, které má za cíl stanovit co nejpřesnější diagnózu a určit příčiny obtíží. Během vstupního vyšetření lékař zpravidla změří objem močového měchýře, provede reflexní a fyzikální vyšetření, chemický rozbor moči a krve, ultrazvuk a v některých případech i stresový test, kdy pacient zakašle a lékař sleduje, zda a v jakém množství moč uniká.
Metody léčby inkontinence opět závisí především na typu a stupni. Pojďme se podívat na nejběžnější způsoby její léčby:
Posilování svalů pánevního dna – Kegelovy cviky
Jedná se o jeden z nejzákladnějších způsobů prevence a léčby inkontinence. Vhodné je jako léčba lehkých stupňů inkontinence v důsledku oslabení svalů pánevního dna.
Změna životního stylu
Jeden ze zásadních faktorů úspěšné léčby je zdravý životní styl. Lékař vám proto může doporučit redukci váhy, změnu pitného režimu či omezení fyzické zátěže.
Hormonální léčba
Období menopauzy bývá z hlediska úniku moči jedním z nejkritičtějších. Ženám klesá hladina estrogenu, což může zapříčinit vznik inkontinence.
Farmakologická léčba
Léky na inkontinenci jsou vhodným řešením primárně u u urgentní či smíšené inkontinence a jejich užití je nutné konzultovat s lékařem.
Bylinná léčba
Bylinek na močové cesty najdete nespočet, mezi nejsilnější a nejúčinnější ovšem patří medvědice lékařská, lichořeřišnice větší a kopřiva dvoudomá.
Více o bylinné léčbě inkontinence
Fyzioterapie
Nácvik cíleného uvědomění svalů pánevního dna a jejich posilování.
Elektrostimulace
Pomáhá při stresové a urgentní inkontinenci a zároveň se využívá i jako terapie při přetížení svalů a snížení napětí v klidovém režimu.
Více o elektrostimulaci a inkontinenci
Laserová terapie
Laserový zákrok je bezbolestný, provádí se bez nutnosti anestezie a pacientům pomáhá při řešení lehkého až středního úniku moči.
Pesaroterapie
Použití pesaru v léčbě inkontinence je velmi podobné chirurgické léčbě, zakládá se na zvýšení uretrálního uzavíracího tlaku.
Implantát
Metoda, při níž se injekčně aplikuje kolagen či silikon do tkáně v okolí močového měchýře a ten pomáhá uzavřít močovou trubici.
Mikční drill
Cílený trénink močového měchýře, kdy pacient močí pouze dle lékařem stanoveného harmonogramu.
Operace inkontinence
U středních a těžkých stupňů inkontinence se nejčastěji provádí miniinvazivní zákrok, při němž se zavádí tzv. TOT nebo TVT pásky pod močovou trubici.
Magnetická stimulace
Metoda Biocon 2000, při níž dochází ke komplexnímu posilování svalů pánevního dna.
Biologická zpětná vazba neboli biofeedback
Využívá se při urgentní a stresové inkontinenci, kdy je pomocí měřicích přístrojů možné docílit opětovné kontroly nad svaly v oblasti pánve.