Cvičení po porodu císařským řezem
Ze všech stran na nás vyskakují fotografie čerstvých maminek, které s perfektním make-upem chovají spícího novorozence. Doslova pár dnů po porodu mají minimálně o 3 kila méně než před otěhotněním. Vy si takové obrázky prohlížíte a říkáte si, co děláte špatně.
Realita bývá totiž zpravidla úplně jiná. Jste unavená, hormonální houpačka vám zajišťuje doslova horskou dráhu nálad, které se mění během pár minut, a vaše tělo rozhodně nevypadá jako před otěhotněním.
S cvičením po „císaři“ začněte krůček po krůčku
Vaše tělo dostalo během posledních měsíců pořádně zabrat a porodem to nekončí. Je tak jasné, že cvičení, jak jste ho možná znala před těhotenstvím, bude muset chvilku počkat. Po porodu vás bolí plná ňadra a po císařském řezu je v prvních dnech obrovský výkon ujít i pár metrů. Nejen péče o miminko, ale především vlastní komfort a rychlé zotavení by měly být motivací pro co nejrychlejší návrat do „normálu“.
A věřte, že i nepatrný pohyb vám může velmi pomoci. Hned den po porodu můžete začít cvičit vstávání z postele, otočení z jednoho boku na druhý nebo dechová cvičení. Pojďme se podívat, co dalšího můžete pro co nejrychlejší zotavení udělat.
1. Přestaňte chodit jako těhotná
Některé ženy s typickým těhotenským držením těla začnou, sotva si odnáší první obrázek z ultrazvuku, některé kolébavou chůzi zažijí jen pár dnů před porodem. Ať tak či tak, teď už těhotná nejste, takže tak přestaňte chodit. Postavte se před zrcadlo, zatáhněte bříško i bedra a narovnejte se. Možná vám bude chvilku trvat, než si opět zažijete správný postoj, ale cenou za snahu vám budou záda, která nebolí.
2. Myslete na pánevní dno
Častým omylem maminek, které porodily císařským řezem, je myšlenka, že když miminko neprošlo porodními cestami, nemusí věnovat pozornost oblasti pánve a pánevnímu dnu. Opak je ovšem pravdou. Ať žena porodila jakkoli, pro její pánevní dno bylo celé těhotenství velká zátěž. Proto zařaďte cviky na posílení i relaxaci pánevního dna ke svým denním rituálům. S cvičením můžete začít už 1 nebo 2 dny po porodu.
3. Zaměřte se na jizvu
Hned po porodu jizva bolí a jediné, na co byste se měla zaměřit, je důkladná hygiena. Po pár dnech ale můžete začít jizvu opatrně masírovat. Cílem totiž není jen neviditelná jizva, ale především jizva, kterou nebudete cítit. Hned, jak vám to tělo dovolí, se proto zaměřte na tlakové masáže, které praktikujte každý den. Během pár měsíců by měla být jizva zcela nebolestivá, měkká a velmi málo viditelná.
4. Relax na prvním místě
Těhotenství, porod i první týdny s miminkem jsou pro tělo i mysl velmi náročné. Během těhotenství dostaly zabrat především bederní svaly, které si po porodu císařským řezem ještě chvilku neodpočinou. Psychika ženy je po porodu také velmi oslabená a kvůli nedostatku spánku i hormonálním změnám se můžete setkat s nepříjemnými pocity. Zkuste proto aspoň na pár minut předat miminko tatínkovi nebo odložit domácí práce a věnovat se sobě. Uvolnit se, relaxovat a v klidu se nadechnout.
5. Přímý a šikmý vynechte, posilujte příčný břišní sval
Po porodu císařským řezem zapomeňte na posilování přímého břišního svalu a s posilováním šikmého minimálně pár týdnů počkejte. Zaměřte se především na ten příčný. Jedná se totiž o nejdůležitější břišní sval.
Možná se ptáte, kdy budete moci začít s „běžným“ cvičením, které jste provozovala před těhotenstvím. U maminek po porodu císařským řezem se obecně doporučuje vyčkat minimálně 6 až 8 týdnů, než se tělo zotaví. Než si ale pořídíte novou permanentku do fitness centra, doporučujeme vše konzultovat s lékařem.